top of page

Georgios Kasassoglou (1908-1984)

Pieśni

(Pieśni o poezji Dionizosa Solomosa)   

Ο απρίλης με τον έρωτα (kwiecień z Erosem)      Oceny *  Notatki / teksty fonetycznie 

Μητέρα Μεγαλόψυχη (Matka Miłosierdzia)         klas   Notatki / teksty fonetycznie

Στην σκιά χειροπιασμένες (w cieniu ręka w rękę)   klas   Notatki / teksty fonetycznie

Του μαγιού ροδοφαίνεται η μέρα  (1 Maj)         klas  Notatki / teksty fonetycznie

αλήνη  (Spokojne morze)           Notatki-GR tekst     Tekst notatki-DE  Notatki / teksty fonetycznie

oraz

Miniatura archaiczna (K Sabathas)  Notatki-GR tekst  Tekst notatki-DE  Notatki / teksty fonetycznie

   

Poeta Dionisios Solomos

WIERSZE TŁUMACZONE NA ANGIELSKI I NIEMIECKI

*  Notatki mają jedynie charakter informacyjny. Uczestników zainteresowanych jedną lub kilkoma utworami prosimy o bezpośredni kontakt z wydawcą i zakup nut do biblioteki swojej instytucji (biblioteka, uczelnia, akademia). (www.jmk-verlag.de, e-mail: info@jmk-verlag.de)

Aussprache

biografia

 

Georgios Kasassoglou urodził się 1 grudnia 1908 roku w Atenach. W wieku 16 lat ukończył szkołę średnią i zapisał się  z filologii klasycznej na Uniwersytecie Ateńskim. Brał lekcje gry na skrzypcach i jednocześnie na kilku akademiach muzycznych (Odeen) na lekcjach teorii i kompozycji. Po studiach na Uniwersytecie Ateńskim i akademiach muzycznych rozpoczął studia na wydziale nauk politycznych na Uniwersytecie Pantios. W 1933 został zatrudniony jako nauczyciel w liceum muzycznym. Poza działalnością pedagogiczną w Gymansien, gdziekolwiek był, starał się promować życie muzyczne.

Wielką pasją Georgiosa Kassoglou była nie tylko muzyka, ale także poezja, a on był archeologią grecką. Został w magiczny sposób przyciągnięty do starożytnego teatru greckiego. W ścisłej współpracy z luminarzami swoich czasów Schreiber napisał muzykę do wielu tragedii i komedii starożytnej Grecji. Pisał eseje, opracowania o tematyce muzycznej, recenzje muzyczne w gazetach i czasopismach, a także traktaty krytyczne na temat aktualnych wydarzeń muzycznych.

Wierzył w to  Etniczna w muzyce. Bo, jak sam mówi: „Każdy poważny intelektualista nie może uniknąć umieszczenia się w ramach swojej przynależności etnicznej, a więc w całości życia powszechnego. , staje się, tym bardziej intelektualista staje się – teraz nieświadomie – nosicielem kultury swojego narodu, gdziekolwiek by nie był… I tak mogę tylko postrzegać pracę, która ma dom jako uniwersalna…”

W 1946 skomponował „Hymn olimpijski” na podstawie wierszy Kostisa Palamasa,

Jednym z najważniejszych momentów w jego artystycznej karierze było spotkanie i znajomość z Igorem Strawińskim. Zdaniem – „W twojej muzyce słyszę Grecję, a w twoim uścisku dłoni opłukam Grecję” – Stravinsy rozpoczął entuzjastyczną krytykę muzyki „chmur”, którą słyszał w serii Comédie.

Latem 1962 "Antygona" w tłumaczeniu F.Hölderlina i jego muzyka została wykonana na festiwalu w Bad Hersfeld. 

W jego dorobku znajdują się liczne dzieła orkiestrowe, chóralne, baletowe i filmowe, utwory na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i muzykę kameralną. 

Szczególną rolę w jego dorobku muzycznym odegrało ponad sto pieśni opartych na wierszach najsłynniejszych greckich poetów. Jego piosenka „The Tear of the Rain” została nagrodzona złotym medalem na międzynarodowym konkursie Lutece w 1976 roku w Paryżu.

Zmarł zupełnie niespodziewanie 2 czerwca 1984 r. (Nota biograficzna Jörg-Mark-Kasassoglou-Verlag)

 

Kanał muzyczny wideo

bottom of page