top of page
schubert.jpg

Franz Schubert (1797-1828)

Piosenki
Die Götter Griechenlands (Friedrich Schiller), D 677            
Ganymed (Johann Wolfgang von Goethe), D 544                    
Der zürnenden Diana (Mayrhofer), D 707  
Lied eines Schiffers an die Diorskuren (Mayrhofer) D 360 
An die Leier (Anakreon)  D 737                                                  
Der entsühnte Orest (Mayrhofer), D 699
Prometheus (Goethe), D 674
Atys (Mayrhofer), D 585
Memnon (Mayrhofer), D 541
Hippolits Lied (Friedrich von Gerstenberg), D 890
Fahrt zum Hades (Mayrhofer), D 526
Lied des Orpheus, als er in die Hölle... (Johann G.Jacobi), D 474
Gruppe aus dem Tartarus (Schiller), D 583
Dithyrambe (Schiller) D 801



Links
The Schubert Projekt
Schuberlied.de
Schubertiada.cat
Biographie auf Wikipedia

biografia

Franz Schubert urodził się 31 stycznia 1797 w Wiedniu. Bardzo uzdolniony austriacki kompozytor został w 1808 roku przyjęty do Wiedeńskiej Orkiestry Dworskiej i Stadtkonvikt, gdzie uczył się kompozycji m.in. u włoskiego kompozytora Antonio Salieri.

Kiedy w 1813 roku Schubert nie mógł już być chórzystą z łamiącym się głosem, został asystentem szkolnym ojca. Przez trzy lata udzielał lekcji podstawowych, dopóki jego przyjaciel Franz von Schober nie pozwolił mu całkowicie poświęcić się muzyce. Schober pozwolił mu mieszkać z nim i wspierał go finansowo. Tylko raz w życiu Schubert zdecydował się na koncert publiczny, 26 marca 1828 roku w Musikverein w Wiedniu. W programie znalazło się jego trio fortepianowe B-dur, pierwsza część kwartetu smyczkowego, serenada na alt solo, chór żeński i fortepian, podwójny chór na głosy męskie oraz wybór jego pieśni. Koncert okazał się wielkim sukcesem artystycznym i finansowym.

Jednak wiele jego kompozycji było wykonywanych tylko na tak zwanych Schubertiaden, małych zgromadzeniach podobnie myślących przyjaciół. Schubert zmarł w 1828 roku w wieku zaledwie 31 lat na ostrą infekcję tyfusem.

W centrum twórczości Schuberta znajdują się jego pieśni. Piosenki Zumsteega dostarczyły do tego zasadniczego bodźca. Pierwsza kompozycja Schuberta, pieśń Hagar's Klage D 5 z 1811 r., jest oparta na piosence Zumsteega z 1797 r. Hagar's Klage in der Wüste Berseba. Jako chórzysta dworski Schubert poznał symfonie Haydna, Mozarta i Beethovena. Chociaż lubił wielkie symfonie, piosenka coraz bardziej stała się przedmiotem jego pracy. Dopiero w 1822 r. Schubert odnalazł się w muzyce instrumentalnej i skomponował m.in. Symfonię h-moll (D 759) i Wielką Symfonię C-dur (D 944).

W dorobku Schuberta znajdują się utwory na szeroką gamę instrumentacji. Muzyka kameralna, sceniczna, kościelna, fortepianowa, orkiestrowa czy chóralna. Do najbardziej znanych utworów należą „Rosamunde” (sztuka), piosenki „Heidenröslein”, „Erlkönig” i „Die Schöne Müllerin”, Stabat Mater (muzyka chóralna) oraz VII Symfonia „Niedokończona”. Franz Schubert zmarł w Wiedniu 19 listopada 1828 r.

(od: obrassoconcerts.ch)

 

 

Franz Schubert i Hellas

Franz Schubert urodził się w połowie okresu, który obecnie znamy jako klasykę i który w dużej mierze został ukształtowany przez Schillera i Goethego. Ta miłość do muzyki klasycznej i duch grecko-rzymskiej starożytności przenika twórczość Schuberta. Napisał ponad 30 piosenek na temat „Hellas”.

Do jego pokolenia należały duchy rewolucyjne, które zainspirowane ideałami rewolucji francuskiej marzyły o wyzwoleniu narodów Europy. Do muzyki dołączył teksty Theodora Körnera, ale przede wszystkim Wilhelma Müllera. Poeta „Pięknego młynarza” i „Podróży zimowej” nazywany był także „greckim młynarzem”, ponieważ całym sercem popierał walkę Greków o wyzwolenie spod panowania osmańskiego.

Przede wszystkim dobrze znane są jego teksty zatytułowane „Pieśni greckie”, ale niestety nie zostały dostrojone do muzyki.Na szczęście są na szczęście powiązane tematycznie utwory Franza Schuberta, które wybraliśmy na nasz konkurs.

bottom of page